Wypadek w rolnictwie

Wypadek na roli – OC rolnicze – wypadki podczas żniw – wypadki na gospodarce

wypadek-w-rolnictwieWakacje na wsi u babci bywały zazwyczaj sielankowe. Zwierzęta, maszyny, ruch – dzisiaj już wiemy, że są to okoliczności, w których o wypadek nietrudno. Właściciele gospodarstwa rolniczego mogą liczyć na odszkodowanie w ramach ubezpieczenia KRUS. Ale co wtedy, jeżeli poszkodowanym jest sąsiad czy ktoś z rodziny, którzy na terenie gospodarstwa przebywali zupełnie przypadkowo lub pomagali przy najpilniejszych pracach polowych?

W takich sytuacjach rozwiązaniem jest polisa OC. Sprawdźmy czy została wykupiona. Jeżeli tak, to przynajmniej w jakiejś części poniesione straty mogą zostać zrekompensowane. Poprośmy właściciela gospodarstwa o podstawowe informacje dotyczące polisy. O ile nie była wzywana policja, to należy zadbać o udokumentowanie zaistniałego zdarzenia – oświadczenie właściciela i ewentualnych świadków mogą okazać się bardzo przydatne w staraniach o odszkodowanie. Dokumentacja medyczna jest potwierdzeniem poniesionej przez nas szkody na zdrowiu – gromadźmy ją, począwszy od tej, która świadczy o udzieleniu pierwszej pomocy.

Do firmy ubezpieczeniowej, która widnieje na polisie zgłaszamy roszczenie, a dalsze postępowanie uzależnione jest od jej działań. Pamiętajmy, że każdą niekorzystną dla nas decyzję warto skonsultować, nawet jeżeli jest to odmowa wypłaty odszkodowania – może okazać się bezzasadna. Bez względu na terminy, którymi stara się nas zniechęcić ubezpieczyciel, mamy w zasadzie trzy lata od zaistniałego zdarzenia na dochodzenie swoich praw.